Sprawdź, co ciekawego kryją w sobie dni z kalendarza

1 stycznia

Dzień Domeny Publicznej

Dzień Domeny Publicznej został ustanowiony, aby zwrócić uwagę ludzi na rolę dostępu do twórczości. Dlaczego jest obchodzony 1 stycznia? Ponieważ w wielu krajach, w tym w Polsce, prawa autorskie majątkowe gasną po upływie 70 lat od daty śmierci autora (licząc lata kalendarzowe).

 

Czym jest domena publiczna?

Domena publiczna to zbiór twórczości, której można korzystać bez ograniczeń, jakie narzucają autorskie prawa majątkowe. Oznacza to, że na przykład możesz na swoim profilu opublikować fragment Iliady bez ponoszenia opłat na rzecz spadkobierców praw autorskich do tego utworu. Oczywiście przykład ten jest dość abstrakcyjny, ponieważ Homer nie wiadomo, czy kiedykolwiek żył, a jeśli nie był wyimaginowanym bytem, to z pewnością upłynęło 70 lat od jego śmierci (wtedy w Polsce wygasają prawa majątkowe do utworu). 

 

➔ Wolna licencja

W domenie publicznej są też utwory, które istnieją na zasadzie wolnej licencji. Oznacza to, że możemy z niego korzystać w sposób określony przez twórcę lub twórców. Czasem pozwalają modyfikować swoje dzieło, a czasem nie. Czasem chcą, aby było podpisane ich imieniem i nazwiskiem, a czasem tego nie wymagają (ale to zawsze miło, jeśli uwzględnisz autora).

Oczywiście prawo nie jest tak proste, jakby się chciało, dlatego warto zapoznać się bliżej z prawem autorskim, jeśli chcemy w jakiś sposób wykorzystać czyjeś dzieło. Szanujmy czyjąś własność intelektualną!

 

Utwór w polskim prawie

Czym w ogóle jest utwór? To nie tylko powieści, zdjęcia czy filmy, ale także oprogramowanie i inne dzieła ludzkiego umysłu, które noszą znamiona kreatywności i są ustalone w jakiś sposób, na przykład zapisane.

_______________

PS Domena publiczna nie funkcjonuje w polskim prawie jako termin.