2
stycznia
Światowy Dzień Introwertyka
Sylwester to dzień pełen radości i… huku! Jednak spora część społeczeństwa lubi uczcić nadejście nowego roku w spokojniejszych okolicznościach. Ich marzeniem nie jest stanie w tłumie i wiwatowanie, a eksplozje petard to zbędny hałas. To introwertycy! Nie potrzebują oni silnych bodźców, a raczej: bodźce odczuwają oni o wiele wyraźniej niż ekstrawertycy.
➔ Różnice między introwertykami a ekstrawertykami
Dzieje się tak, ponieważ różnica między introwertykami a ekstrawertykami wcale nie polega na tym, że jedni są zamknięci w sobie i nie lubią towarzystwa, a na budowie układu nerwowego. Jedni odżywają w ciszy i spokoju, którą mogą odnaleźć w chwili samotności, a drudzy wręcz przeciwnie: lepiej czują się, gdy wokół nich więcej się dzieje. Nie oznacza to, że introwertycy będą źle się czuli na przykład na imprezie, ale mogą szybciej czuć się zmęczeni, mogą poczuć się przebodźcowani. Inaczej też pracują: jedni radio wyłączą, a drudzy włączą, bo w ciszy nie potrafią się tak dobrze skupić. Wbrew pozorom jedni i drudzy mogą być świetnymi liderami: introwertycy będą uważani na spokojnych i zrównoważonych profesjonalistów, nie lubią odgrywać roli alfa. To nigdy nie będą ludzie, którzy lubią stawać w świetle reflektorów, pokazywać się, nie oznacza to jednak, że w świetle tym nie staną: po prostu nie jest to ich żywioł.
➔ Ilu introwertyków jest na świecie?
Może to być nawet ½ lub ⅓ społeczeństwa. Jak na kulturę, w której żyjemy, premiującą zachowania ekstrawertyków, to zniewalająco dużo!
➔ Po czym poznasz introwertyka?
- Woli rozmowy w cztery oczy niż spotkania w szerokim gronie
- Woli wypowiedzieć się na piśmie
- Czuje się dobrze, gdy ma chwilę samotności (co nie znaczy, że chce być osamotniony)
- Lubi dyskutować na interesujące tematy, small talk go męczy
- Lubi słuchać
- Mówi raczej cicho i łagodnie
- Lubi najpierw pomyśleć, a dopiero potem podzielić się z innymi swoim pomysłem czy wątpliwościami; lubi też przedstawić już gotowy projekt niż opracowywać go w grupie
- Potrzebuje chwili do namysłu, nim odpowie na pytanie, nie lubi wystrzeliwać od razu z tym, co przychodzi mu do głowy
- Preferuje wykłady i zajęcia, które nie wymagają uczestnictwa w grupowych zajęciach